Čili paprike se gaje kao ukrasne biljke a i zbog svojih plodova.Koriste se dok su jos u zelenoj fazi u nekim kuhinjama ili kad sazru i poprime crvenu,žutu..čokoladnu boju u zavisnosti od vrste.Uslovi za rast se ne razlikuju mnogo od onih koji su potrebni recimo za paradajz,ali će bolje uspevati u nesto toplijem i vlažnijem okruženju poput plastenika.Mogu se uzgajati i na otvorenom prostoru ali im treba obezbediti dovoljnu količinu sunca tokom čitavog perioda.Sa sejanjem treba početi dosta rano,januar-februar mesec u zatvorenim propagatorima i kasnije prebaciti napolje,kada nema više mrazeva i niskih temperatura.Jedino tako će se biljkama obezbediti neophodno vreme da postignu punu zrelost i da do početka hladnih i kraćih dana biljka ima zreo plod. Za dobar rod biće vam neophodan veoma dug period,naročito za vrste iz porodice Capsicum chinense kojima je potrebno i do nekoliko nedelja da proklijaju(većina proklija za dve nedelje) tako da je prvi preduslov krenuti veoma rano.Februar ili mart,a ako imate uslove za dodatno osvetljenje i ranije.
Za početak treba nabaviti seme,ako je moguce od bude od prethodne sezone,starije ima manju klijavost.Nije neophodno ali moze se potopiti pre sađenja da prenoci u vodi ili u vlažnoj salveti.To olakšava i ubrzava klijanje.
Nakon toga na redu je sađenje u neki supstrat,tresetne plocice ili neku zemlju sitnije strukture.Klasman-ov supstrat 1 se dobro pokazao u ovoj fazi.Ako se sadi u kontejnerimapredviđenim za proizvodnju rasada čitav posao je prilicno pojednostavljen-nema gomile čaša,tacni,saksija.
Tresetne pločice su jednostavan ali ne i najjeftiniji način.Pre upotrebe ih treba preliti vrelom vodom da nabubre i dostignu punu velicinu,a nakon hladjenja se polaže seme u njih.Kada je kontejner u pitanju on se napuni sa supstratom,malo sabije i ponovo dopuni tako da ostane par milimetara slobodnog prostora do vrha.Nakon polaganja semena supstrat se dobro zalije.Najbolje sa nekom prskalicom.
Veoma bitan faktor je temperatura i vlaga.Za uspešno klijanje temperatura supstrata treba da bude izmedju 24-27 stepeni i da je konstantno vlažan.Previše vode dovodi do truljenja semena,a premalo do sušenja supstrata i prestanka klijanja.Previsoka temperatura takodje deluje pogubno za seme.Kada se jednom uspostavi balans,uspeh je zagarantovan.
U zavisnosti od količine semena sa kojim se raspolaže,može se staviti i po nekoliko komada u jednu tresetnu pločicu ili jednu pregradu kontejnera.Kasnije kada krene klijanje sav višak se jednostavno isčupa ili presadi. Bez obzira u šta se sadi,seme se postavlja na dubini od 4-5 mm,dublje nema potrebe.Prisustvo svetla u ovoj fazi nije potrebno,samo konstantna temperatura i vlaga. U zavisnosti od vrste paprike,vreme do prvog klijanja varira.U većini slucajeva za desetak dana dobar deo semena će proklijati,dok kod pojedinih vrsta treba čekati i nekoliko nedelja. Kada prve semenke proklijaju prisustvo svetla je neophodno.To može biti neki osunčan prozor a ako nema uslova za to potrebno je veštačko osvetljenje.Bez dovoljno svetla dolazi do izduživanje mladih biljki i postaju krhke. Dodatno osvetljenje mogu biti neonke ili štedne sijalice(CFL-compact fluorescent lamp)kao jeftinija varijanta ili neke od HPS sijalica (High Pressure Sodium) koje su u startu nešto veća investicija. Ako se koriste klasicne neonke ili CFL sijalice temperatura svetla treba da iznosi 6400k u fazi rasta ili 2000k u fazi cvetanja.Sijalice se postavljaju na rastojanju od svega par santimetara iznad biljki(veoma malo se greju pa nema opasnosti za biljke) Klasična sijalica nema efekta,samo razvija nepotrebno visoku temperaturu. nastavak sledi…..